לרזות כנגד כל הסיכויים

מאמן בריאות אישי משנה לכם את החיים

"אין דבר העומד בפני הרזון. את זה גיליתי בדרך הקשה אחרי הרבה מאד כשלונות, דיאטות שלא הצליחו ומפחי נפש רבים", כך אומרת ג. בת 49 שעד לפני שנה וחצי שקלה כמעט 100 ק"ג וניסתה כל דיאטה אפשרית, כולל כדורים שונים וחומרים כימיים שפגעו בה, הפכו את חייה לבלתי נסבלים עד כי נאלצה במחצית היום לזנוח את כל התכניות ופשוט לשכב בבית למנוחה ארוכה והכל בגלל עודף המשקל עייפות חולשה ודיכאון.

"במשך שנים כשהילדים היו קטנים, קנינו להם רק נעלים עם סקווטש, בלי שרוכים בכלל, כי פשוט לא יכולתי להתכופף לשרוך להם את השרוכים!!. הבטן שהשתפלה מטה פשוט חסמה את הדרך. במשך שנים לא הורדתי את פח הזבל מהקומה השלישית, רק בעלי היה מבצע את מטלות הבית הקשות. הייתי צריכה לחשוב פעמיים לפני כל יציאה לסידורים, היכן להחנות את הרכב ומוכנה לעשות עוד סיבוב של חצי שעה ולו רק שלא אצטרך לצעוד יותר מצעד וחצי לחניה. פסלתי כל יציאה או טיול מתוך חשש שאתמודד עם הבושה של להזיע ולהתנשם בכבדות שלא לדבר על לקבל להצטלם עם כל קפלי השומן והסנטר הכפול ."

"חשבתי שזהו גורלי להישאר שמנה ועייפתי מן המלחמות העקרות. להתמודד עם האכזבות והאשמה ששוב אני יורדת 2 קילו ומעלה 4 חזרה. רציתי לותר"

עד המפנה שחל לפני שנתיים. בבדיקות דם שגרתיות נראה שמצבה הבריאותי מתערער. "הרופא אמר לי שהכולסטרול גבוה ואם אמשיך כך אפתח גם סוכרת ואצטרך טיפול תרופתי."
"ג. החליטה להיעזר בסמכות מקצועית עם גישה שונה מכל מה שניסתה עד היום. היא הכניסה לחייה את הגישה הפיזיולוגית עם מאמן בריאות אישי.
" אני זוכרת בתחילה בדקו אצלי את חילוף החומרים שלי ואת היכולות הגופניות שלי במעבדה ומצאו שהיו שם בעיות. ואז קיבלתי תפריט מיוחד לי והוראות כיצד לעשות פעילות גופנית באופן יעיל להרזיה. המאמן ליווה אותי שלב שלב בתהליך הסביר לי בסבלנות מה עלי לעשות ותרגל יחד איתי. הרגשתי לראשונה שיש לי את הכלים להתמודד ושאני לא עוד אחת בתוך קבוצה של שומרי משקל, או אחת מתוך קבוצה בסדנת הרזייה, כאן אני ג. ופה ההצלחה שלי ושל המאמן שלי, שנתן לי המון מאיכפתיות שלו, את ההתמדה, את התכנית האישית שהוא התאים לי, הוא החדיר בי המון מודעות לאוכל שאני מכניסה לפה, הוא לימד אותי לחשוב לפני שאני אוכלת, הוא עבד איתי על השכל ועל הרגש ובנה לי דיאטה אישית, בשיתוף כל בני המשפחה, הוא בא אלינו הביתה והראה לי איזה מאכלים לא בריאים אנחנו אוכלים, כולנו, הוא שינה לכל המשפחה את החיים ואיכות החיים שלנו עלתה". "בהדרגה הורדתי את המאכלים המטוגנים, סילקתי את המתוקים, את השמנים, המאמן הראה לי שלכל דבר יש תחליף ותחליף טעים. למדתי לאפות עוגות גבינה טעימות מאד בלי סוכר ולאט לאט התחלתי להשיל קילוגרמים ממשקלי. ירדתי מכמעט 100 ק"ג ל- 66 ק"ג, והכי חשוב שלא עליתי גרם חזרה. אני מרגישה קלילה ומסוגלת לבצע דברים שלפני כמה חודשים לא הייתי מסוגלת לבצע".
נולדתי מחדש!! פשוט כך.

ביקשנו מחורש דור חיים, פיזיולוג, להסביר על הגישה הפיזיולוגית של מאמן הבריאות. דור-חיים, מנכ"ל מרכז הבריאות O2 שפועל בהר הצופים בירושלים, מכשיר מאמני בריאות ועורך בדיקות פיזיולוגיות ומטבולית לפני הפעילות של כל מתאמן: "ג. הצליחה לשנות את גורלה רק כאשר קיבלה לראשונה בחייה את הכלים המתאימים להשיל קילוגרמים עודפים. דיאטות "האקורדיון" שחקו את קצב חילוף החומרים שלה והיה צריך לבנות אותו מחדש, בהתאמה של מרשם מתאים לדיאטה והפעילות גופנית מיוחדת. הבדיקות שביצעה במעבדה הפיזיולוגית מאפשרות לפיזיולוג לבחון מה מגביל את שריפת השומנים בגופה ולשנות זאת. לאחר מיכן מאמן הבריאות עוזר בהטמעת מודעות ומשמעת לשנות את אורח חייה ואת דפוסיה ההתנהגות השליליים מקצה לקצה. טעויות תפיסה של רבים שכדי לרזות צריך פשוט לסתום את הפה ולא לאכול מביאות רבים למצבי קיצון שגורמים לנזק גופני מצטבר ומגבירים את ההשמנה. מאמן הבריאות מלמד להתמודד עם שינוי תפסתי כולל, תומך מעודד ומעצים, מגדיר מטרות ריאליות ומביאה לשינוי הדרגתי ובטוח בגופו ובריאותו של המאומן.